Rok 2022 Rokiem Botaniki

01.02.2022

Impulsem do utworzenia tego wydarzenia stało się 100-lecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego,które od wieku zrzesza botaników polskich. Kulminacja obchodów jubileuszu Towarzystwa przypadnie 28 czerwca 2022 roku, a główne uroczystości odbędą się w Warszawie, na terenie Uniwersytetu Warszawskiego – w miejscu, w którym zaczęło bić serce Stowarzyszenia.

Członkowie Założyciele Polskiego Towarzystwa Botanicznego w 1922 roku (ze zbiorów PTB)

W Roku Botaniki również Wydział Biologii razem z Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Andrzeja Myrchy przygotowują szereg wykładów i spotkań skierowanych do wszystkich pasjonatów roślin. Do tej pory zaprezentowaliśmy następujące tematy:

1. Wykład pt. "Piękne i przebiegłe storczyki Biebrzańskiego Parku Narodowego" został wygłoszony 29 stycznia 2022 podczas 75. Wszechnicy Biebrzańskiej. Prowadzący dr IzabelaTałałaj.

FILM Z WYKŁADU

Audycja w Radio Białystok "W zgodzie z naturą"

2. Natura zamknięta w szkle. Warsztaty hodowli roślin in vitro dla uczniów szkół ponadpodstawowych odbyły się 3 lutego 2022 r. Prowadzący dr Aneta Adamczuk i prof. Iwona Ciereszko

3. Wystawa "Ze starego atlasu. Ryciny botaniczne" od 15 lutego do 7 maja na Wydziale Biologii UwB

4. W Rok Botaniki Wydział Biologii UwB razem z Kołem Naukowym Biologów zapraszają na wykład dr n med. Katarzyny Simonienko pt. "Biofilia - wpływ obecności przyrody na zdrowie psychiczne człowieka", który odbędzie się w dniu 18 marca 2022 roku o godz. 17.00 w auli im. prof. Aliny Myrchy.

Dr n. med. Katarzyna Simonienko jest lekarzem psychiatrą, ekoterapeutką i przewodniczką po Białowieskim Parku Narodowym. Jej doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy, pracę naukowo-dydaktyczną w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz w poradnictwie ambulatoryjnym (głównie w leczeniu zaburzeń lękowych i depresyjnych).

Założycielka Centrum Terapii Lasem, od 2018 roku prowadzi zajęcia z terapii lasem oraz kąpiele leśne w Puszczy Białowieskiej, zajęcia i wykłady poświęcone tej tematyce. Autorka książek "

Lasoterapia", „Nerwy w las" oraz monografii naukowej „Terapia lasem w badaniach i praktyce". Redaktor w "Newsweek Psychologia".

Członkini zespołu realizującego projekt „Eden city, czyli jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach i dobre samopoczucie ludzi", które jest realizowany z inicjatywy Koła Naukowego Biologów w ramach konkursu: „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje" zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

„Przyroda jest naszym pierwotnym i naturalnym domem. Do niej przynależymy i od niej zależy nasze zdrowie. Medycyna i nauki przyrodnicze coraz częściej poszukują wspólnych rozwiązań dla osiągania naszego dobrostanu fizycznego i psychicznego oraz dbałości o środowisko- ponieważ korzyści powinny być obustronne. Jesteśmy częścią ekosystemów naturalnych i dbając o nie, dbamy o samych siebie. Zarówno ekopsychiatria, jak i tzw. green prescribtions stanowią wspaniałe uzupełnienie dotychczasowych metod profilaktyki i rehabilitacji." K. Simonienko

FILM Z WYKŁADU

5. W Rok Botaniki Katedra Biologii i Ekologii Roślin Wydziału Biologii UwB oraz Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Prof. Andrzeja Myrchy przygotowali kilkudniowe świętowanie Fascynującego Dnia Roślin. Rozpoczynamy już 18 maja serią wykładów, a następnie od 24 maja do 26 maja zapraszamy na warsztaty i pokazy.

6. W Rok Botaniki zapraszamy studentów i pracowników na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie, która odbędzie się w dniu 31 maja 2022.

Zapisy i szczegóły u mgr Justyny Burzyńskiej, pokój 3009, tel. 85 7388430.

7. W Rok Botaniki Wydział Biologii UwB oraz Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Prof. Andrzeja Myrchy zapraszają wszystkich zakochanych w roślinach i sztuce na uroczyste otwarcie wystawy "Fascynacja roślinami w twórczości Elizy i Krzysztofa Bondaruk", które odbędzie się w dniu 19 lipca 2022 roku o godz. 10:00 w holu Wydziału Biologii przy auli im. Prof. Aliny Myrchy. Wystawę będzie można podziwiać do końca 2022 roku.

Eliza i Krzysztof Bondaruk to artyści zrzeszeni w Związku Polskich Artystów Plastyków, którzy od wielu lat pracują w zawodzie złotników pod marką Bondarowski. Swoje prace prezentują na międzynarodowych wystawach, pokazach, współpracują z projektantami mody. Ich praca "Czarna orchidea" zdobyła złoty medal Mercurius Gedanensis za mistrzostwo jubilerskie.

W 2020 roku Krzysztof otrzymał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku, w ramach którego powstały wyjątkowe prace roślin i zwierząt w sztuce użytkowej (w skali 1:1), które po raz pierwszy zostaną u nas zaprezentowane!

Zapraszamy do niezwykłego świata wyjątkowej biżuterii i sztuki użytkowej inspirowanej rodzimą florą, w tym ukochanymi przez artystów storczykami! Zakochani w owadach również odnajdą na wystawie własne źródło inspiracji!