Stypendia, pomoc socjalna, akademiki

Wnioski stypendialne koordynuje:

mgr Tomasz Suchowolec

poniedziałek - czwartek, godz. 8.00 – 14.00

w Dziekanacie Wydziału Biologii

15-245 Białystok, ul. Ciołkowskiego 1J

pokój 1009, tel. 85-738-84-04,

e-mail: stypendia.biologia@uwb.edu.pl

             t.suchowolec@uwb.edu.pl


Aktualne instrukcje do wypełnienia wszystkich wniosków znajdują się na stronie https://uwb.edu.pl/stypendia-studenci-3998

Podstawowe akty prawne określające funkcjonowanie pomocy materialnej dla studentów:

Wszystkie formy pomocy materialnej są przyznawane na podstawie wniosku złożonego przez studenta z wykorzystaniem platformy USOSweb UwB. Obowiązuje wyłącznie elektroniczna forma składania i obsługi wniosków studentów.

1 grudnia 2022 roku
została uruchomiona na stałe tura generowania i składania wniosków o przyznanie stypendium
:
socjalnego, zapomogi i stypendium dla osób niepełnosprawnych 

Wysokość stawek stypendialnych 2022/2023

Student może ubiegać się o następujące świadczenia:

  • W zakresie pomocy socjalnej:

- stypendium socjalne,
- stypendium socjalne rozszerzone,
- zapomogi,

Decyzja stypendialna wysyłana jest na adres korespondencyjny podany przez studenta. Prosimy o uaktualnianie adresów.

Wypłata stypendiów odbywa się wyłącznie na konto bankowe. Student jest zobowiązany do podania numeru konta, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem (nie osobą upoważnioną).

Decyzja o przyznaniu świadczenia pomocy materialnej wygasa z ostatnim dniem miesiąca,  w którym student został skreślony z listy studentów lub z innego powodu utracił prawo do świadczenia.

Student przebywający na urlopie nie może ubiegać się o stypendia z funduszu stypendialnego (z wyłączeniem stypendium rektora).

Student, który studiuje równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymać: stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, zapomogę, stypendium rektora dla najlepszych studentów i stypendium ministra tylko na jednym, wskazanym przez siebie kierunku studiów.

Student nie może pobierać stypendium jeżeli:

  • ukończył studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie,
  • ukończył studia pierwszego stopnia i studiuje na kolejnym kierunku studiów również na pierwszym stopniu,
  • studiuje dłużej niż 6 lat,
  • pobiera stypendium na innym kierunku studiów
  • jest kandydatem na żołnierza zawodowego, żołnierzem zawodowym lub funkcjonariuszem służb państwowych, jeśli podjął studia na podstawie skierowania lub otrzymał pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie właściwych przepisów.

Student może podlegać odpowiedzialności dyscyplinarnej, jeśli:

  • pobiera świadczenia na podstawie niezgodnych z prawdą oświadczeń lub fałszywych dokumentów,
  • nie poinformuje Uczelni o wystąpieniu okoliczności powodujących utratę prawa do świadczeń.

Stypendium socjalne

Wypełnienie wniosku (w USOSweb UwB) o stypendium socjalne będzie możliwe dopiero po wypełnieniu oświadczenia o dochodach.

W oświadczeniu będzie trzeba wprowadzić dane członków rodziny oraz wszystkie informacje o dochodach. Przed przystąpieniem do uzupełniania oświadczenia należy zorientować się jakie są źródła dochodów rodziny oraz jak się one zmieniały od stycznia 2021 roku do chwili obecnej (utrata oraz uzyskanie dochodów ma duże znaczenie) oraz zebrać dokumenty o dochodach. Bez tego etapu nie będzie możliwe prawidłowe wprowadzenie danych. Proszę o bardzo uważne czytanie wszystkich komunikatów oraz instrukcji w systemie. Pozwoli to uniknąć poprawiania oświadczenia. W wypełnionym oświadczeniu będzie widniał wyliczony już dochód na członka rodziny studenta.

Stypendium socjalne ma prawo otrzymywać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Dochód rodziny studenta ustala się na podstawie zaświadczeń i oświadczeń dołączonych przez studenta do wniosku. Dochód ten jest ustalany na postawie dochodu z roku bazowego (rok kalendarzowy poprzedzający rok akademicki, w którym student składa wniosek o stypendium - 2021), z uwzględnieniem utraty i uzyskania dochodu (w rozumieniu Ustawy o Świadczeniach Rodzinnych).

Student pobierający stypendium jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić komisję stypendialną o zmianie składu rodziny oraz utracie/uzyskaniu dochodu. Należy w takiej sytuacji złożyć nowy wniosek o stypendium.

Zaświadczenie jest to dokument sporządzony przez właściwy urząd, instytucję.

Oświadczenie to dokument napisany odręcznie lub komputerowo, podpisany przez osobę składającą oświadczenie.

Stypendium socjalne w zwiększonej wysokości

Student studiów stacjonarnych, z dochodem uprawniającym do pobierania najwyższego stypendium socjalnego (z dochodem nieprzekraczającym najniższego przedziału dochodowego), może otrzymywać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości z tytułu zamieszkania w domu studenckim lub w innym obiekcie, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania uniemożliwiałby mu lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie. Student spełniający powyższe warunki, może również otrzymywać stypendium w zwiększonej wysokości z tytułu zamieszkania z niepracującym małżonkiem lub dzieckiem w domu studenckim lub innym obiekcie. Do otrzymania zwiększenia nie jest potrzebne tymczasowe zameldowanie czy umowa najmu pokoju/mieszkania, wystarczy oświadczenie studenta do zwiększenia stypendium socjalnego.

 

Zapomoga

Może być przyznana na wniosek studenta, który znalazł się  przejściowow trudnej sytuacji życiowej spowodowanej np. klęskami żywiołowymi (np. pożar, powódź, susza), śmiercią lub ciężką chorobą członka najbliższej rodziny studenta, urodzeniem dziecka przez studentkę, lub narodzinami dziecka, którego ojcem jest student.

Zapomogę student może otrzymać 2 razy w roku akademickim, ale z powodu jednego zdarzenia przysługuje tylko jedno świadczenie.

Wniosek o zapomogę wraz z dokumentami należy złożyć nie później niż 3 miesiące od zdarzenia powodującego pogorszenie sytuacji materialnej. Przed sporządzeniem wniosku należy zapoznać się z instrukcją składania wniosku o zapomogę (w systemie USOSweb). Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające wydatki, koszty wygenerowane przez zaistniałe zdarzenie, w związku z którym student składa wniosek. Ważne jest jak najlepsze zobrazowanie finansowego pogorszenia sytuacji życiowej.

 

Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych

Wnioski o stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych powinny być wypełnione i zarejestrowane przez studenta w wersji elektronicznej w USOSweb UwB i są koordynowane przez Sekcję ds. Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami tel. 85 745 78 89.

 

Stypendium Rektora w roku akademickim 2022/2023

przyznaje się na podstawie list rankingowych, które sporządza się według sumy punktów stosownie do poniższego wzoru:

Sp = Śr x 100 + O

gdzie:

Sp – Suma punktów uzyskanych przez studenta ubiegającego się o stypendium,

Śr – Średnia ocen studenta ubiegającego się o przyznanie stypendium,

O – Suma punktów uzyskanych z tytułu osiągnięć.

Stypendium Rektora może otrzymać student, który uzyskał za rok studiów poprzedzający rok przyznania stypendium wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym. Student ubiegający się o stypendium Rektora dla najlepszych studentów w więcej niż jednej z wymienionych kategorii pomimo spełnienia kryteriów przewidzianych dla każdej z nich może otrzymać tylko jedno stypendium - korzystniejsze dla studenta. 

Aby ubiegać się o stypendium trzeba mieć zaliczony rok studiów!

Stypendium może otrzymać również student przyjęty na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest:

  • laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty
  • medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o który mowa w przepisach o sporcie.

Warunkiem przystąpienia do rankingu jest wypełnienie i zarejestrowanie odpowiedniego wniosku w USOSweb UwB (należy zapoznać się z instrukcją składania wniosku o stypendium Rektora), wraz z zaświadczeniem o wysokości średniej ocen z ostatniego roku studiów I stopnia wyliczonej w sposób opisany w § 23 ust. 4 i 5 Regulaminu Studiów UwB - obowiązkowym tylko dla studentów pierwszego roku studiów drugiego stopnia, którzy studia pierwszego stopnia ukończyli poza Wydziałem.

Średnią ocen do stypendium rektora oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w § 23 ust. 4 i 5 Regulaminu Studiów Uniwersytetu w Białymstoku. Do średniej z danego roku studiów wlicza się wszystkie oceny uzyskane przez studenta z egzaminów i zaliczeń przedmiotów objętych programem studiów (z uwzględnieniem wszystkich form zajęć dydaktycznych) wymaganych odpowiednio do zaliczenia roku studiów. Przy wyliczaniu średniej ocen nie uwzględnia się oceny kwestionowanej w trybie § 24 Regulaminu Studiów UwB. W takim przypadku do średniej wlicza się ocenę zweryfikowaną w trybie zaliczenia egzaminu komisyjnego.

Szczegółową punktację osiągnięć uwzględnianych w sporządzaniu list rankingowych studentów wnioskujących o stypendium Rektora przedstawia tabela punktacji osiągnięć stanowiąca wyciąg z Regulaminu świadczeń dla studentów Uniwersytetu w Białymstoku.

Student przebywający na urlopie może ubiegać się o stypendium Rektora.

Studentowi ostatniego roku studiów, któremu przyznane zostało stypendium Rektora, kończącemu studia przed upływem okresu na jaki zostało przyznane, pozostała do wypłaty kwota stypendium jest wypłacana jednorazowo - przed wyznaczonym terminem egzaminu dyplomowego.

 

NIENALEŻNIE POBRANE ŚWIADCZENIA Z FUNDUSZU STYPENDIALNEGO PODLEGAJĄ ZWROTOWI

DO POBRANIA:

  1. Regulamin przyznawania i wypłacania świadczeń dla studentów UwB
  2. Załączniki niezbędne przy wniosku o stypendium socjalne i akademik
  3. Obwieszczenie w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1ha przeliczeniowego w 2021 roku
  4. Informator do obliczania dochodu
  5. Zestawienie punktacji osiągnięć studentów ocenianych w rankingu do stypendium Rektora
  6. Oświadczenie o dochodach nieopodatkowanych
  7. Oświadczenie o nieprowadzeniu wspólnego gospodarstwa
  8. Oświadczenie do zwiększenia stypendium socjalnego
  9. Harmonogram stypendialny 2022/2023

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.


loga_fundusze_ue__flaga_polski.jpg

Strona internetowa powstała w ramach projektu „Nowoczesny Uniwersytet dostępny dla wszystkich”
(umowa nr POWR.03.05.00-00-A007/20) realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.