Projekt Koła Naukowego Biologów UwB najlepszy w Polsce!

02.12.2023
Grafika: Dział Promocji UwB

Koło Naukowe Biologów im. Doktora Włodzimierza Chętnickiego z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku zdobyło główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie młodych naukowców StRuNa w kategorii Projekt Roku 2023. Ponadto projekt zwyciężył w kategorii StTuNa-Eko, a opiekunka Koła Naukowego Biologów, dr Agata Kostro-Ambroziak została wyróżniona w kategorii Opiekun Roku.

Co sprawiło, że projekt studencki zasłużył na takie wyróżnienie? Jurorzy docenili innowacyjne podejście Koła Naukowego Biologów do ochrony przyrody, szczególnie w kontekście ograniczania ryzyka kolizji ptaków ze szklanymi powierzchniami. Warto podkreślić, że to nie tylko koncepcja teoretyczna – studenci przeszli do czynów, angażując się w oklejanie potencjalnie narażonych szyb w różnych budynkach Uniwersytetu w Białymstoku. Dzięki temu uczelnia świetnie wpisuje się w proekologiczne trendy w kraju i na świecie.

Podczas uroczystej gali konkursu, która odbyła się 18 listopada w Warszawie, przedstawiciele Koła Naukowego Biologów opowiedzieli o swoich działaniach na rzecz ochrony ptaków. Przez kilka lat prowadzili oni systematyczny monitoring śmiertelności ptaków na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku, identyfikując miejsca szczególnie niebezpieczne. Co zrobili dalej? Współpracując z partnerami, takimi jak Fundacja Szklane Pułapki, austriacka organizacja BirdShades i deweloper mieszkaniowy Unidevelopment SA, zabezpieczyli specjalną folią około 300 m² szklanej ściany budynku Wydziału Matematyki. To jednak nie koniec – studenci samodzielnie, przy wsparciu środków z Akademii Fundacji BOŚ i Wydziału Biologii UwB, zabezpieczyli okna o łącznej powierzchni około 100 m² specjalnymi kropkami.

Już niedługo planowane jest podsumowanie dotychczasowych prac oraz prezentacja pierwszych efektów działań zabezpieczających szklane powierzchnie w kampusie przed kolizjami ptaków.

Podczas tej samej gali wyróżniono także dr Agatę Kostro-Ambroziak z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, opiekunkę Koła Naukowego Biologów, co dodatkowo podkreśla znaczenie ich prac dla społeczności naukowej.

Gratulacje dla zwycięzców, którzy nie tylko przynoszą chlubę swojej uczelni, ale również pokazują, jak istotne jest zaangażowanie studentów w praktyczne projekty naukowe!

Więcej na stronie Uniwersytetu w Białymstoku

Grafika: Dział Promocji UwB