Pracownia Biologii Ewolucyjnej i Ekologii Owadów

dr Krzysztof Deoniziak  (85) 738-83-65
dr Marta Skowron Volponi  (85) 738-83-65

Tematyka badawcza

• Zmienność ekologiczna i genetyczna zagrożonych gatunków motyli, w tym m.in.myrmekofilnych modraszków z rodzaju Phengaris (=Maculinea).
  • Różnorodność, preferencje siedliskowe, demografia populacji i dyspersja motyli dziennych w północno-wschodniej Polsce.
  • Parazytoidy motyli: specyficzność relacji z gospodarzami i koewolucja.
  • Taksonomia, filogeneza i ekologia pasożytniczych błonkówek z rodziny Ichneumonidae ze szczególnym uwzględnieniem podrodziny Tryphoninae.
  • Zmienność morfologiczna i genetyczna wybranych rodzajów z podrodziny Tryphoninae, Ichneumonidae i Cryptinae.
  • Komunikacja dźwiękowa zwierząt.
  • Ekologia i ewolucja na obszarach zurbanizowanych.
  • Mimikra morfologiczna, behawioralna, chemiczna i akustyczna u motyli z rodziny przeziernikowatych.
  • Etologia, taksonomia i filogeneza motyli z rodziny przeziernikowatych Azji Południowowschodniej.