Studiuj na Wydziale Biologii

TWORZYMY PASJONUJĄCE HISTORIE STUDENTÓW

KOMFORTOWE STUDIA W NOWCZESNYM KAMPUSIE

Na naszych studentów czekamy w nowoczesnym Kampusie w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego 1J. Tradycja biologii uniwersyteckiej w Białymstoku sięga ponad 45 lat, a Wydział Biologii jest dynamicznie rozwijającą się jednostką akademicką.


 

     
 

Budynek Wydziału Biologii został zaprojektowany z myślą o wygodnym i nowoczesnym studiowaniu.

Przestrzenne sale wykładowe posiadają sprzęt multimedialny, pracownie komputerowe, w tym pracownia GIS oraz sale laboratoryjne wyposażone są w specjalistyczną aparaturę i dostosowane są do potrzeb pracy dydaktycznej w zakresie biologii molekularnej, mikrobiologii, diagnostyki laboratoryjnej i in.
 

    

 W zdobywaniu wiedzy pomaga bogato wyposażona biblioteka i czytelnia, z której chętnie korzystają nie tylko studenci, ale także nasi absolwenci.


 Chcesz odpocząć i nabrać energii na dalszą pracę? O każdej porze roku, na Wydziale Biologii można znaleźć miejsce na chwilę wytchnienia… 

  

UNIKATOWA STACJA TERENOWA W GUGNACH W BIEBRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM

Stacja Terenowa Wydziału Biologii w Gugnach jest zlokalizowana w sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego. To tutaj odbywają się zajęcia terenowe w ramach studiów I i II stopnia, korzystają z niej również naukowcy z całego świata. To również baza noclegowa dla studentów realizujących swoje prace dyplomowe, organizujących konferencje, spotkania i różnorodne eventy. Położenie stacji sprawia, że codziennie można obserwować pasące się na łąkach biebrzańskich łosie, sarny, jelenie, polujące orliki…

     

Jest to ‘raj’ dla osób, które pasjonują się fotografią  (fot. Janusz Kupryjanowicz). 

    

    

 

ZESPÓŁ TO SIŁA

WYMIANY STUDENCKIE

Ogólnopolska – Program Mobilności Studentów MOST, w ramach którego realizacja części studiów odbywa się na jednym z 28 uniwersytetów w Polsce. Aktualnie uczestnikami programu są wszystkie uczelnie będące sygnatariuszami Porozumienia na Rzecz Jakości Kształcenia.

Szczegółowe informacje o rekrutacji na MOST 

Międzynarodowa – Program Erasmus+ umożliwia zdobycie stypendium na wyjazdy na studia i praktyki za granicą m. in. Hiszpanii, Francji, Niemiec, Czech, Estonii, Turcji, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoch.

Szczegółowe informacje o rekrutacji na Erasmus+ 

ROZWIJANIE ZAINTERESOWAŃ - PASJA, NAUKA, MOTYWACJA

Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje w Samorządzie studenckim Wydziału Biologii  oraz w  Kole Naukowym Biologów  im. dra Włodzimierza Chętnickiego.

Dzięki takiej aktywności wymieniają się doświadczeniami, mogą uczestniczyć w ogólnopolskich szkołach, seminariach oraz sympozjach i obozach naukowych.

W kole naukowym działają sekcje ornitologiczna, herpetologiczna, mikrobiologiczna,  fotograficzna. Organizuje ono wiele akcji o zasięgu ogólnopolskim i regionalnym, m. in. akcja obrączkowania ptaków Siemianówka, akcja Płotki (Biebrzański Park Narodowy), akcja Karmnik (kampus UwB).

EFEKTYWNY START NA RYNKU PRACY

Absolwenci Wydziału Biologii podejmują pracę:

  • placówki naukowe (Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński)
  • instytucje realizujące politykę ochrony środowiska i administracja publiczna (Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Parki Narodowe (Biebrzański, Białowieski, Wigierski, Narwiański), Parki Krajobrazowe (Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Romnickiej, Suwalski), Starostwo Powiatowe w Białymstoku, Urzędy Miejskie w woj. podlaskim, Podlaski Urząd Celno-Skarbowy)
  • centra edukacji środowiskowej (Epi-centrum Nauki w Białystoku)
  • firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne (Adamed Pharma S.A. i in.)
  • laboratoria biologiczne i medyczne (Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy Terenowa Stacja Doświadczalna w Białymstoku)
  • własna działalność gospodarcza (Ekotravel, Equalanpharma, Dziczenie.pl, WildPoland.com, Ptasie Radio)
  • szkolnictwo (szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w woj. podlaskim)
  • organizacje pozarządowe (WWF, OTOP)

WYBIERZ KIERUNEK - studia I stopnia

BIOTECHNOLOGIA - nowość w ofercie naszego Wydziału!

Na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku przygotujemy Cię do dynamicznej kariery w obszarze biotechnologii. Nasz program studiów pierwszego stopnia zapewni Ci wszechstronne wykształcenie w naukach biologicznych oraz umiejętność praktycznego stosowania najnowszych metod badawczych stosowanych w biotechnologii, inżynierii genetycznej, mikrobiologii i genetyce molekularnej.

Co zyskasz

  • Praktyczne zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu: Pozwolimy Ci opanować techniki laboratoryjne na różnych poziomach - od analizy genów po badania środowiskowe. Nasze pracownie studenckie są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, który pozwoli Ci zdobyć niezbędne umiejętności.
  • Specjalizacja: Wybierz interesujący Cię moduł specjalizacyjny - Biotechnologia ogólna, Biotechnologia mikroorganizmów lub Biotechnologia środowiska - i rozwijaj się w wybranej dziedzinie.

Co po studiach?

Po ukończeniu naszego programu będziesz gotowy do dalszego kształcenia na studiach drugiego stopnia lub do pracy w różnych obszarach biotechnologii, takich jak:

  • Laboratoria badawczo-rozwojowe
  • Instytuty i ośrodki badawcze
  • Przedsiębiorstwa przemysłowe
  • Branża farmaceutyczna i kosmetyczna
  • Instytucje nadzoru środowiska

Co oferujemy?

Bogaty program studiów: Oferujemy szeroki zakres przedmiotów kształcenia ogólnego i kierunkowego, które dostarczą Ci kompleksowej wiedzy z zakresu biologii, chemii, matematyki oraz biotechnologii.

Możliwość wyboru: Dzięki przedmiotom do wyboru, możesz dostosować swój program nauki do swoich zainteresowań i planów zawodowych.

Zobacz plan studiów

Studentki w czasie zajęć z mikrobiologii żywności


EKSPERT BIORÓŻNORODNOŚCI - nowy kierunek studiów I stopnia!

Dlaczego Ekspert Bioróżnorodności?

Bioróżnorodność to zróżnicowanie życia na wszelkich poziomach jego organizacji, od zróżnicowania genetycznego gatunków po różnorodność ekosystemów. Ta różnorodność jest zasobem, który wpływa pozytywnie na jakość naszego środowiska i jego zdolność do regeneracji, ale też przez świadczone usługi ekosystemowe wpływa pozytywnie na naszą gospodarkę, a sama w sobie stanowi potencjał do rozwoju gałęzi nauk opartych na obserwacji zjawisk przyrodniczych, w tym rozwoju medycyny. Niestety, silny wpływ człowieka na obszary naturalne w ostatnich dwóch stuleciach spowodował ogromny kryzys bioróżnorodności, objawiający się zmniejszaniem bogactwa gatunkowego. Dlatego zgodnie z przepisami prawa krajowego i międzynarodowego, w tym Europejską Strategią na rzecz Bioróżnorodności 2030, różnorodność biologiczna musi podlegać monitorowaniu i ochronie. Ten wielowątkowy i wszechobecny proces nie może obyć się bez wykwalifikowanej kadry. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są studia Ekspert Bioróżnorodności na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku!

Nasza oferta

Ekspert Bioróżnorodności to praktyczne studia z unikalnym programem obejmującym zajęcia  w najcenniejszych obszarach przyrodniczych Polski niżowej, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pasjonatów i praktyków.

  • Przewaga zajęć praktycznych (ponad 60% programu studiów) z priorytetowymi zajęciami terenowymi w wyróżniających nasz region obiektach przyrodniczych włączonych do Sieci Natura 2000, zarówno o światowym znaczeniu (Puszcza Białowieska - światowe dziedzictwo UNESCO, Doliny Biebrzy i Narwi objęte Konwencją RAMSAR), jak i największych kompleksach leśnych Polski – Puszczy Augustowskiej i Knyszyńskiej. Pozostałe zajęcia praktyczne prowadzimy w nowoczesnych laboratoriach i pracowniach komputerowych naszego kampusu.
  • Aktualne i najważniejsze metody badawcze stosowane do oceny bioróżnorodności, jak nowoczesne metody monitoringu przyrody, teledetekcja, Systemy Informacji Przestrzennej (GIS), techniki molekularne.
  • Wykwalifikowana kadra specjalistów zoologów, botaników i hydrobiologów, będących jednocześnie praktykami w zakresie monitoringu środowisk, nadzoru przyrodniczego, ocen oddziaływania na środowisko oraz procedur planowania i ochrony przyrody różnorodnych obiektów przyrodniczych, we współpracy z podmiotami gospodarczymi, instytucjami państwowymi czy organizacjami pozarządowymi.
  • Wybór własnej ścieżki – aż 30% programu studiów to przedmioty do wyboru, dzięki którym studenci sami decydują o ścieżce swoich zainteresowań i specjalizacji zawodowej.

 Perspektywy Zawodowe

  • Licencjat Ekspert Bioróżnorodności jest przygotowany do dalszego kształcenia się na studiach II stopnia bądź też do podjęcia pracy w: firmach eksperckich z branży ochrony środowiska, prowadzących postępowania z zakresu oceny oddziaływania na środowisko różnych przedsięwzięć;
  • firmach eksperckich zajmujących się monitoringiem środowiska (w tym realizujących zadania Państwowego Monitoringu Środowiska) i planowaniem zarządzania na obszarach chronionych (plany ochrony obszarów Natura 2000, parków narodowych, rezerwatów);
  • administracji państwowej i samorządowej, w tym Generalna lub Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, Departamenty Środowiska w Urzędach Miejskich i Wojewódzkich, Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i innych odpowiedzialnych za ochronę środowiska na poziomie lokalnym i krajowym.
  • służbach ochrony przyrody – w parkach narodowych i krajobrazowych;
  • jednostkach naukowo-badawczych i instytucjach zajmujących się edukacją przyrodniczą;
  • organizacjach pozarządowych i innych instytucjach prowadzących projekty środowiskowe;
  • własnej działalności gospodarczej, jako eksperta bioróżnorodności lub specjalisty w wybranym jej aspekcie.

Zobacz plan studiów

 

fot__14.jpg


BIOLOGIA

  • Chcesz zdobyć gruntowną wiedzę z nauk przyrodniczych?
  • Zaplanować i wykonać analizy laboratoryjne oraz badania terenowe?
  • Zdobyć umiejętności wykonywania analiz na nowoczesnej i specjalistycznej aparaturze?

Studiując Biologię na naszym Wydziale zdobędziesz wszechstronne wykształcenie przyrodnicze oraz wiedzę o najbardziej aktualnych i najważniejszych metodach badawczych stosowanych w naukach biologicznych wraz z możliwością ich zastosowania w praktyce.

Zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu laboratoryjnego pozwolą na efektywniejsze opanowanie metod in vitro, in vivo oraz in silico na poziomie genów, komórek roślinnych i zwierzęcych, organizmów i ekosystemów.

Nabędziesz umiejętności samodzielnego pozyskiwania materiału biologicznego, doboru technik przydatnych do wykonywania badań molekularnych, mikrobiologicznych, ekologicznych i środowiskowych.

Teraz, aby jeszcze lepiej dostosować nasze studia do aktualnych potrzeb studentów i rynku pracy, przygotowaliśmy dla Was trzy bardzo atrakcyjne moduły specjalizacyjne: 

Zobacz plan studiów

    


EKOBIZNES (studia międzywydziałowe)

Chcesz prowadzić własną działalność gospodarczą wykorzystując potencjał przyrodniczy oraz innowacyjne technologie środowiskowe?
Interesuje Cię praca jako specjalista w zakresie systemów zarządzania środowiskiem?
A może wybierzesz działalność konsultingową w zakresie monitoringu środowiska, analizy rynków, towarów i usług środowiskowych oraz analizy ryzyka ekonomiczno-ekologicznego?

Kierunek Ekobiznes został utworzony w wyniku współpracy Wydziału Biologii i Wydziału Ekonomii i Zarządzania UwB.

Studiując Ekobiznes, nabędziesz umiejętności łączenia zagadnień związanych z ekonomią, zarządzaniem oraz gospodarowaniem środowiskiem przyrodniczym. Zrozumiesz rolę i znaczenie środowiska w różnych formach aktywności gospodarczej.

Zostaniesz przygotowany do prowadzenia własnej działalności biznesowej w oparciu o założenia „zielonej gospodarki” lub podjęcia pracy w branżach związanych z gospodarowaniem i ochroną środowiska.

Poznasz zasady zrównoważonego rozwoju i będziesz potrafił je zastosować w praktyce.

Zobacz plan studiów

   


MIKROBIOLOGIA - rekrutacja na rok akademicki 2024/2025 zawieszona

Fascynuje Cię niewidoczny gołym okiem świat wokół nas?
Chciałbyś pracować z najnowocześniejszą aparaturą naukowo-badawczą?
Marzysz, by w przyszłości znaleźć dobrą i ciekawą pracę w nowoczesnym laboratorium bądź firmie biotechnologicznej?
A może wolisz pracę w przetwórstwie spożywczym lub szeroko pojętej ochronie środowiska?

Studiując na kierunku Mikrobiologia, zdobędziesz wszechstronną wiedzę w zakresie wirusologii, biologii bakterii, immunologii i biochemii oraz protozoologii.

Dzięki różnorodnym zajęciom odbywającym się w świetnie wyposażonym kampusie UwB, nauczysz się korzystać z nowoczesnej aparatury badawczej, co stanowi podstawę pracy współczesnego mikrobiologa.

Dowiesz się, w jaki sposób prowadzić badania naukowe na różnych poziomach organizacji życia, a jednocześnie nabędziesz liczne umiejętności praktyczne potrzebne w późniejszej pracy zawodowej.

Opanujesz metody identyfikacji mikroorganizmów za pomocą różnorodnych technik. Poznasz szeroki wachlarz metod laboratoryjnych z zakresu biologii molekularnej, biotechnologii i diagnostyki mikrobiologicznej.

Dowiesz się także, w jaki sposób prowadzić hodowle komórkowe oraz prowadzić analizy laboratoryjne wód, gleby, powietrza oraz żywności.

Zobacz plan studiów

    


WYBIERZ KIERUNEK - Studia II stopnia

BIOTECHNOLOGIA

  • Dla każdego zainteresowanego biotechnologią, genetyką molekularną, najnowszymi odkryciami w świecie nauk przyrodniczych
  • Dla osób zainteresowanych pracą w laboratoriach i przemyśle farmaceutycznym, biomedycznym, przetwórstwie żywności
  • Dla osób ciekawych molekularnych podstaw funkcjonowania otaczającego nas świata

Jeśli interesują Cię powyższe zagadnienia i chciałbyś zdobyć cenne umiejętności laboratoryjne w pracy z ultranowoczesną aparaturą badawczą, to studia II stopnia na kierunku biotechnologia na naszym Wydziale są dla Ciebie! Poznasz metodologię nauk biologicznych, zgłębisz tajemnice organizmów modelowych, odkryjesz tajemnice genetyki molekularnej i inżynierii genetycznej, bioinformatyki i metabolomiki. Będziesz mógł zapoznać się z tajnikami biotechnologii medycznej i molekularnej. 

Więcej informacji uzyskasz w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów oraz na stronie internetowej Wydziału Biologii


BIOLOGIA

  • Dla każdego zainteresowanego zdobyciem szerokiej, dostosowanej do własnych potrzeb wiedzy biologicznej
  • Dla pasjonatów przyrody
  • Dla osób pragnących budować swoją karierę w przemyśle przetwórczym, medycznym, farmaceutycznym i biotechnologicznym

Studiując biologię na naszym Wydziale zdobędziesz wszechstronne wykształcenie przyrodnicze oraz wiedzę o najbardziej aktualnych i najważniejszych metodach badawczych stosowanych w naukach biologicznych wraz z możliwością ich zastosowania w praktyce. Poza przedmiotami kształcenia ogólnego, oferujemy bogatą ofertę przedmiotów kierunkowych, a także liczne przedmioty specjalistyczne, zgodne z wybranym modułem. Dzięki temu możesz specjalizować się w obszarze: 

  • biologii molekularnej
  • mikrobiologii z biotechnologią
  • monitoringu środowiska

Osoby zainteresowane po spełnieniu ustawowych wymagań mają możliwiwość zdobycia uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela. Szczegółowe informacje dostępne są w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów oraz na stronie Wydziału Biologii


 Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna
ul. Ciołkowskiego 1J, 15-245 Białystok
Telefony:
(85) 738 8415
(85) 738 8414
(85) 738 8383 
mail: biologia.rekrutacja@uwb.edu.pl

©2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.


loga_fundusze_ue__flaga_polski.jpg

Strona internetowa powstała w ramach projektu „Nowoczesny Uniwersytet dostępny dla wszystkich”
(umowa nr POWR.03.05.00-00-A007/20) realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.