ZMIANA TERMINU! Seminarium naukowe dr. Ülo Vӓli

z Katedry Biologii i Ekologii Roślin,

Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku

przedstawi referat zatytułowany

Raptors, movements, landscapes and prey:

how does the spatial ecology of apex predators contribute to species and biodiversity conservation?

12 marca 2024 r. (wtorek), godz. 12:30

w auli nr 2060

Abstract: Raptors (birds of prey) have been proposed as good indicators of biodiversity in different landscapes at different spatial scales, although their effectiveness has sometimes been questioned. The movement ecology of raptors may be the key to elucidating and enhancing the effectiveness of raptors as indicators of biodiversity and functional heterogeneity of landscapes. In the presentation, examples from various Estonian landscapes will be given and the project starting in the Białowieża Forest will be introduced.