Seminarium naukowe na naszym Wydziale

19.06.2023

Serdecznie zapraszamy na seminarium naukowe prof. Carlosa Lópeza, które odbędzie się w najbliższy czwartek, 22 czerwca 2023 r. o godz. 12.00. Informacje o sali dostępne będą w późniejszym terminie.

Serdecznie zapraszamy!! Więcej szczegółów poniżej.

“International academic collaborations for European hydrobiologist scientists: Ecuador and ESPOL as a gate of opportunities”

Prof. Carlos López, Ph.D.

Centro de Agua y Desarrollo Sustentable, Escuela Superior Politécnica del Litoral, Guayaquil, Ecuador

June 2022

ABSTRACT

Ecuador is recognized as one of the most megadiverse countries on the planet. In a small territorial area, we can find critical altitudinal gradients and an enormous variety of inland waters. Ecuador also has the exciting extra-continental territories of Antarctica and the Galapagos archipelago. In this talk, I will show the advantages of the country and my university's opportunities and facilities to strengthen academic collaborations with European scientists, our research, projects, and scientific plans in lake limnology of continental Ecuador and the Galapagos Islands.

carlos2.jpg