Otwarte seminarium naukowe „Mechanisms affecting the transfer of matter and energy from phytoplankton to zooplankton in freshwater ecosystems”

27.06.2017

W dniu 14 czerwca br. o godzinie 10:00 odbyło się otwarte seminarium naukowe „Mechanisms affecting the transfer of matter and energy from phytoplankton to zooplankton in freshwater ecosystems” z udziałem międzynarodowych ekspertów. Seminarium zorganizowane było przez Zakład Hydrobiologii UwB i Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne Oddział w Białymstoku.

Program seminarium:

Powitanie uczestników seminarium przez Dyrektora Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku – dr hab. Elżbieta Jekatierynczuk - Rudczyk

Słowo wstępne Andrew Dzialowski (Oklahoma State University, Department of Integrative Biology, USA) - kierownik projektu “Mechanisms affecting the transfer of matter and energy from phytoplankton to zooplankton in freshwater ecosystems”

Michail Gladyshev (Institute of Biophysics of Siberian Branch of Russian Academy of Sciences. Akademgorodok, Krasnoyarsk, Russia) - “Food quality and biomarker analysis in studies of aquatic ecosystems”

Irene Feniova (A.N. Severtsov Institute of Ecology and Evolution, Russian Academy of Sciences in Moscow, Russia) – “Experimental effects of zebra mussels on large and small cladoceran species”

Varos Petrosyan (A.N. Severtsov Institute of Ecology and Evolution, Russian Academy of Sciences in Moscow, Russia) – “Modeling of the species structure dynamics in different communities for assessment of the success of alien species introduction”

Andrew Dzialowski (Oklahoma State University, Department of Integrative Biology, USA) – “Understanding zebra mussel impacts: using results from mesocosm studies to predict impacts in lakes and reservoirs?”

Ramesh D. Gulati (Netherlands Institute of Ecology, Wageningen, the Netherlands) – “Lake Eutrophication and its remediation by Lake Biomanipulation”