Kolejny grant NCN na Wydziale Biologii

30.05.2023

Mamy kolejny grant NCN! Tym razem w konkursie Polonez BIS 3, w którym zagraniczni naukowcy aplikują o fundusze na badania w Polsce.

Projekt pt. Movement analysis of forest-dwelling avian predators: a novel bioindication method for evaluating functional heterogeneity in forest ecosystems (Analiza przemieszczeń żyjących w lasach ptasich drapieżników: nowa metoda bioindykacji do oceny funkcjonalnej heterogeniczności ekosystemów leśnych) będzie prowadzony przez dr Ülo Väli z Estonii, we współpracy z dr Pawłem Mirskim. Projekt będzie prowadzony na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, a jego część terenowa w modelowym ekosystemie leśnym - Puszczy Białowieskiej. Tam, za pomocą telemetrii GPS, naukowcy sprawdzą jak na przemieszczanie się ptaków drapieżnych wpływa struktura lasu, a co za tym idzie, czy dane o wykorzystaniu przestrzeni przez drapieżniki mogą być używane jako funkcjonalny indykator jakości lasów.

Dwuletnie badania rozpoczną się już pod koniec tego roku. Budżet projektu to 1 168 250 zł. Streszczenie projektu jest dostępne tutaj: https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/listy-rankingowe/2022-09-15-polbi70kiza/streszczenia/569233-en.pdf