Dr Adam Hermaniuk będzie realizował grant w konsorcjum z UJ

człowiek z żabą

Dr Adam Hermaniuk z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, w konsorcjum z Uniwersytetem Jagiellońskim realizować będą projekt badawczy pt. „Wielkość komórek a funkcjonowanie ektotermów w obliczu zmian klimatu: rozwijanie i testowanie hipotez ewolucyjnych z wykorzystaniem europejskich żab zielonych (Pelophylax esculentus complex)”. Całkowita wartość projektu to  2 966 513 zł, z czego do naszej uczelni trafi 770 tys.

Prowadzone badania dotyczyć będą żab zielonych, których unikatowy charakter sprawia, że łatwo krzyżują się ze sobą formując mieszańce. Taka sytuacja stwarza dogodne warunki do badania, w jaki sposób różne rozmiary komórek oraz właściwości ich genomu przekładają się na funkcjonowanie tych zmiennocieplnych kręgowców w różnych środowiskach.

W ramach projektu dr Adam Hermaniuk odpowiadać będzie za wybrane badania laboratoryjne oraz hodowle żab.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie głównej Uniwersytetu w Białymstoku oraz na stronach Narodowego Centrum Nauki.

Serdecznie gratulujemy dr. Adamowi Hermaniukowi!