25-lecie działalności Zakładu Hydrobiologii

05.05.2023

Dnia 28 kwietnia 2023 roku Zakład Hydrobiologii Katedry Ekologii Wód na Wydziale Biologii UwB obchodził 25-lecie swojej działalności. Była to doskonała okazja do spotkania byłych i obecnych pracowników Zakładu.

Początki uniwersyteckiej hydrobiologii w Białymstoku sięgają 1979 roku, kiedy to na prośbę prof. Aliny Kosteleckiej - Myrchy, zajęcia z hydrobiologii dla studentów biologii nauczycielskiej rozpoczął prowadzić prof. dr hab. Zdzisław Kajak. Następnie zespół wzmacnia naukowo i organizacyjnie dr Maciej Kamiński – specjalista od mszywiołów, przybywając na stale ze stacji UW w Pilchach do Białegostoku. Dzięki staraniom prof. Andrzej Myrchy, kierownika Pracowni Ekologii Zwierząt kadra hydrobiologów stale się poszerza. W 1989 roku do zespołu dołącza dr Andrzej Górniak przybywając z lubelskiej uczelni. Dalszy rozwój kadry, wnikający z uruchomienia nowego kierunku studiów – biologia środowiskowa, intensywna praca naukowa zespołu doprowadziły w 1998 roku do decyzji Senatu UwB o utworzeniu samodzielnego Zakładu Hydrobiologii w strukturze Instytutu Biologii UwB. Kierownikiem Zakładu od 25 lat jest prof. dr hab. Andrzej Górniak, który dążył do stworzenia zespołu specjalistów z różnych dziedzin nauk o środowisku wodnym. W 2019 roku, w ramach reorganizacji nowo powstałego Wydziału Biologii UwB, utworzono Katedrę Ekologii wód, a obok Zakładu Hydrobiologii powstał Zakład Ochrony środowiska, kierowany przez dr hab. prof. UwB E. Jekatierynczuk – Rudczyk. Blisko 350 publikacji, kilka monografii i podręczników powstało w jedynej placówce hydrobiologicznej w Białymstoku. W tym czasie dołączyło dwóch samodzielnych pracowników naukowych, 25 asystentów rozpoczynało karierę naukową, z czego 8 zdobyło stopień doktora nauk biologicznych z zakresu hydrobiologii, a 5 z nich uzyskało stopień doktora habilitowanego. 10 osób swoją pracą na stanowisku technicznym pomagało w realizowaniu zakładowej dydaktyce, zewnętrznych projektach naukowych, w tym z udziałem naukowców z Europy i USA oraz planów ochrony pobliskich parków narodowych. Blisko 200 studentów z kierunku biologia nauczycielska, biologia środowiskowa, ochrona środowiska oraz mikrobiologii wykonało prace magisterskie z hydrobiologii. Dwóch naszych dyplomantów uzyskało już tytuł profesora nauk medycznych, z czego jesteśmy bardzo dumni. Mamy nadzieję, że kolejne spotkania, rocznice i jubileusze Zakładu Hydrobiologii UwB tego dnia nazwane jako „Dzień Żabusia” staną się tradycją.