! | Ważna zmiana dotycząca stypendium socjalnego! Komisja stypendialna odmawia przyznania stypendium socjalnego studentowi, którego dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 528 zł jeśli nie dołączy do wniosku zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej i rodziny (zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce i § 17 ust. 6 Regulaminu). Stypendium może być przyznane w powyższym przypadku, jeśli przyczyny niedołączenia do wniosku ww. zaświadczenia były uzasadnione oraz student w sposób wiarygodny i zupełny udokumentuje źródła utrzymania rodziny (§ 17 ust. 7 i 8 Regulaminu). Dotyczy to także obcokrajowców studiujących na zasadach obywateli polskich. |
Stypendium socjalne
Wypełnienie wniosku (w USOSweb UwB) o stypendium socjalne będzie możliwe dopiero po wypełnieniu oświadczenia o dochodach.
W oświadczeniu będzie trzeba wprowadzić dane członków rodziny oraz wszystkie informacje o dochodach. Przed przystąpieniem do uzupełniania oświadczenia należy zorientować się jakie są źródła dochodów rodziny oraz jak się one zmieniały od stycznia 2019 roku do chwili obecnej (utrata oraz uzyskanie dochodów ma duże znaczenie) oraz zebrać dokumenty o dochodach. Bez tego etapu nie będzie możliwe prawidłowe wprowadzenie danych. Proszę o bardzo uważne czytanie wszystkich komunikatów w systemie. Pozwoli to uniknąć poprawiania oświadczenia. W wypełnionym oświadczeniu będzie widniał wyliczony już dochód na członka rodziny studenta.
Stypendium socjalne ma prawo otrzymywać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Dochód rodziny studenta ustala się na podstawie zaświadczeń i oświadczeń dołączonych przez studenta do wniosku. Dochód ten jest ustalany na postawie dochodu z roku bazowego (rok kalendarzowy poprzedzający rok akademicki, w którym student składa wniosek o stypendium), z uwzględnieniem utraty i uzyskania dochodu (w rozumieniu Ustawy o Świadczeniach Rodzinnych).
Student pobierający stypendium jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić komisję stypendialną o zmianie składu rodziny oraz utracie/uzyskaniu dochodu. Należy w takiej sytuacji złożyć nowy wniosek o stypendium.
Przed złożeniem wniosku zapoznaj się z:
- listą załączników niezbędnych przy wniosku o stypendium socjalne i akademik
- definicją utraty i uzyskania dochodów
- sposób obliczania dochodu
Student może podlegać odpowiedzialności dyscyplinarnej, jeśli:
- pobiera świadczenia na podstawie niezgodnych z prawdą oświadczeń lub fałszywych dokumentów,
- nie poinformuje Uczelni o wystąpieniu okoliczności powodujących utratę prawa do świadczeń.
Nienależnie pobrane świadczenia z funduszu stypendialnego podlegają zwrotowi.
Zaświadczenie jest to dokument sporządzony przez właściwy urząd, instytucję.
Oświadczenie to dokument napisany odręcznie lub komputerowo, podpisany przez osobę składającą oświadczenie.
Stypendium socjalne w zwiększonej wysokości
Student studiów stacjonarnych, z dochodem uprawniającym do pobierania najwyższego stypendium socjalnego (z dochodem nieprzekraczającym najniższego przedziału dochodowego), może otrzymywać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości z tytułu zamieszkania w domu studenckim lub w innym obiekcie, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania uniemożliwiałby mu lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie. Student spełniający powyższe warunki, może również otrzymywać stypendium w zwiększonej wysokości z tytułu zamieszkania z niepracującym małżonkiem lub dzieckiem w domu studenckim lub innym obiekcie. Do otrzymania zwiększenia nie jest potrzebne tymczasowe zameldowanie czy umowa najmu pokoju/mieszkania, wystarczy oświadczenie studenta do zwiększenia stypendium socjalnego.
Zapomoga
Może być przyznana na wniosek studenta, który znalazł się przejściowow trudnej sytuacji życiowej spowodowanej np. klęskami żywiołowymi (np. pożar, powódź, susza), śmiercią lub ciężką chorobą członka najbliższej rodziny studenta, urodzeniem dziecka przez studentkę, lub narodzinami dziecka, którego ojcem jest student.
Zapomogę student może otrzymać 2 razy w roku akademickim, ale z powodu jednego zdarzenia przysługuje tylko jedno świadczenie.
Wniosek o zapomogę wraz z dokumentami należy złożyć nie później niż 3 miesiące od zdarzenia powodującego pogorszenie sytuacji materialnej.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające wydatki, koszty wygenerowane przez zaistniałe zdarzenie, w związku z którym student składa wniosek. Ważne jest jak najlepsze zobrazowanie finansowego pogorszenia sytuacji życiowej.
Zapomoga nie przysługuje w przypadku stałej, trudnej sytuacji materialnej.
Wnioski przyjmuje:
mgr Tomasz Suchowolec
w poniedziałki i wtorki w godz. 10:00-14:00
w Dziekanacie Wydziału Biologii
15-245 Białystok
ul. K. Ciołkowskiego 1J
pokój: 1015, tel. 85-738-84-16
e-mail: stypendia.biologia@uwb.edu.pl
t.suchowolec@uwb.edu.pl
DO POBRANIA
INFORMACJE
- Regulamin przyznawania i wypłacania świadczeń dla studentów UwB
- Załączniki niezbędne przy wniosku o stypendium socjalne i akademik
- Obwieszczenie w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1ha przeliczeniowego w 2018 roku
- Uzyskanie i utrata dochodu
- Instrukcja składania oświadczenia o dochodach
- Instrukcja składania wniosku o stypendium socjalne
- Instrukcja składania wniosku o stypendium Rektora
- Instrukcja składania wniosku o zapomogę
- Tryb składania wniosku o stypendium ministra
- Komunikat Rektora o cenach opłat za DS
- Regulamin Domu Studenta
- Sposób obliczania dochodu
DOKUMENTY
- Klauzula informacyjna RODO
- Oświadczenie członka rodziny rozliczającego się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym
- Oświadczenie o dochodach nieopodatkowanych
- Oświadczenie o nieprowadzeniu wspólnego gospodarstwa
- Oświadczenie do zwiększenia stypendium socjalnego
- Zaświadczenie o średniej ocen z ostatniego roku studiów I stopnia
Wyślij je na stronę internetową Wydziału Biologii.