Część terraryjna jest zintegrowana z budynkiem Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Prof. Andrzeja Myrchy i dostępna do zwiedzania w ramach zwiedzania muzeum. Jest tu 16 terrariów o pojemności od 140 dm3 przeznaczonych dla małych bezkręgowców, do 1700 dm3 , które zajmuje dorosły samiec legwana zielonego. Utrzymujemy też kilka gatunków węży z rodziny połozowatych i pytonów min. dwumetrowy okaz pytona z gatunku Morelia bredli.
W holu w pobliżu Zwierzętarni znajduje się wielopoziomowa konstrukcja, na której posadowione są akwaria o pojemności od 150 l do ponad 500 l . Dziewiętnaście z nich zostało przeznaczonych na okna kwiatowe z roślinnością o ciekawych przystosowaniach do różnych warunków środowiskowych. Docelowo hodowle zostaną poszerzone o kolekcje roślin owadożernych, storczykowatych i bromeliowatych. W dalszej perspektywie niektóre z nich chcielibyśmy zasiedlić gadami i płazami o niewielkich rozmiarach ciała, związanymi z biotopami, które te zbiorniki reprezentują.
Kolejną częścią prowadzonych przez nas hodowli są klasyczne akwaria i akwaterraria. Obecnie zagospodarowane są: trzy zbiorniki ziemnowodne, dwa akwaria z płazami żyjącymi w środowisku wodnym, jedno akwarium dla żółwi ziemnowodnych. Ciekawostką jest tu zbiornik z poskoczkami mułowymi, rybami o wodno-lądowym trybie życia. Część aranżacji zbiorników systematycznie jest zmieniana i uzupełniana w kierunku stworzenia akwariów biotopowych, czyli takich, które swoim wystrojem, obsadą roślin i zwierząt, naśladują warunki naturalne. Naszym celem jest stworzenie namiastek biotopów z pięciu kontynentów.
W pracach akwarystycznych wspierają nas działacze lokalnego forum akwarystycznego AkwariumOnline.pl. Są to hobbyści, którzy mają wieloletnia praktykę hodowców. Każdy z nich specjalizuje się w określonym biotopie i chętnie służy swoja wiedzą, pomysłem i doświadczeniem. Wielogodzinne wspólne działania przy aranżacji akwariów oraz wymiana myśli na forum, zaowocowały biotopem „Czarne Wody” Amazonii , biotopem rzeki Kongo, afrykańskim biotopem jeziora Tanganika oraz akwarium o charakterze strumienia azjatyckiego z kolorowymi odmianami brzanek.
MASZ CIEKAWE ZDJĘCIA LUB INTERESUJĄCE INFORMACJE PRZYRODNICZE?
Wyślij je na stronę internetową Wydziału Biologii.