logo_smalluwb_img_mobileszukaj

Spotkanie zostało zorganizowane przed wejściem do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Wzięli w nim udział Stanisław Derehajło - wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Wiesława Burnos - członek Zarządu Województwa Podlaskiego, prof. Izabela Święcicka – prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej, dr hab. Piotr Zieliński prof. UwB – dziekan Wydziału Biologii oraz mgr Wiesław Mikucki – kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy (UCP).

Dziś jest Światowy Dzień Pszczoły. Dlatego właśnie dzisiaj organizujemy konferencję prasową i  symbolicznie wymieniamy się dokumentami, by powiedzieć światu, że pszczoła jest bardzo ważnym elementem naszej przyrody. Bez niej trudno nam się żyje, funkcjonuje, a w dobie pandemii, kiedy produkty pszczele są bardzo potrzebne, bo zwiększają naszą odporność fizyczną, tym bardziej powinniśmy zwracać na to uwagę. Miód podlaski jest bardzo ceniony na świecie – mówił Stanisław Derehajło, wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Dodał, że zarząd województwa podlaskiego z radością przyjął pomysł przygotowania wystawy poświęconej pszczołom. 

Celem wystawy jest pokazanie roli pszczoły w środowisku. W jej organizację włączył się Wydział Biologii, na którym z ogromnym sukcesem już od wielu lat prowadzone są badania dotyczące funkcjonowania różnorodnych środowisk i ekosystemów. Kolejną instytucją, która bierze udział w organizacji wystawy jest Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze. Jest to miejsce znane i uznane na mapie podlaskich muzeów. Bardzo intensywnie prowadzi różnorodne akcje edukacyjne – przypomiała prof. Izabela Święcicka, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

 Wystawa dotycząca pszczół ma zostać otwarta na początku sierpnia br. Będzie dostępna w UCP do końca 2022 roku. Wstęp wolny.

Wystawa poświęcona pszczołom i ich roli w przyrodzie ma promować m.in.  pszczelarstwo, bartnictwo, czy lokalną odmianę pszczoły zwanej augustowską. Będziemy bardzo szczegółowo prezentować różne rodzaje pszczół: królową, trutnie, robotnice, ale wykonane w skali 20:1.  Będą też ciekawe eksponaty związane z roślinami miododajnymi, zaprezentujemy produkty pszczele – wymieniał mgr Wiesław Mikucki, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy (UCP).

Zwiedzający przekonają się również, że na świecie jest ok. 20 tys. gatunków pszczołowatych. Przygotowany zostanie specjalny kącik edukacyjno-zabawowy dla najmłodszych. Pojawią się tu m.in puzzle, kolorowanki i inne niespodzianki.

Chcemy też pokazać film prezentujący pszczoły w trakcie ich działalności. Mam nadzieję, że taki film uda się nakręcić na dachu budynku Wydziału Biologii, gdzie stoi niewielka pasieka.

Na dachu Wydziału Biologii ustawiliśmy pięć uli. Całkiem niedawno zostały zasiedlone. Miastu przybyło ok. 30 tysięcy mieszkańców, bo tyle pszczół jest w naszych ekologicznych ulach. One już pracują. Liczymy, że jeszcze w maju będziemy mieć pierwsze miodobranie – mówił dr hab. Piotr Zieliński prof. UwB, dziekan Wydziału Biologii.

W planach wydziału jest m.in. organizacja spotkań z pszczelarzami. Skorzystają na tym także mieszkańcy. Przy okazji stałych wydarzeń realizowanych na Wydziale Biologii będą mogli bliżej przyjrzeć się pszczołom. Dzięki temu z łatwością odróżnią pszczołę od osy, bardziej i mniej przyjazne gatunki.

Życie miododajnych owadów będzie też relacjonowane w mediach społecznościowych. 

 

MASZ CIEKAWE ZDJĘCIA LUB INTERESUJĄCE INFORMACJE PRZYRODNICZE?

Wyślij je na stronę internetową Wydziału Biologii.

PROMOCJA, OLIMPIADY I KONKURSYikona
Cooperationikona