W dniu 6 października 2021 r. podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 przyznano tytuł "Zasłużony dla Uniwersytetu" Pani prof. dr hab. Emilii Brzosko.

Prof. Emilia Brzosko należy do pierwszych  Polsce naukowców, którzy zajęci się szeroko rozumianą problematyką biologii, ekologii i ochrony storczykowatych. Prowadząc długoletnie badania ekologiczne (od 1989 roku) i genetyczne (od 2000 roku) stworzyła rozpoznawalny w Europie i na świecie zespół specjalistów zajmujących się tą grupą roślin. Jej wybitne kwalifikacje zawodowe są uznawane przez środowisko naukowe na całym świecie, dzięki czemu nawiązała liczne kontakty międzynarodowe współpracując m.in. z ośrodkami z Francji, Estonii, Czech czy Japonii.

Działalność naukowa Pani profesor stanowi olbrzymi wkład w polską i światową naukę. Świadczy o tym ponad 60 publikacji w czasopismach o zasięgu międzynarodowym oraz recenzowanych prac w języku polskim (od 2001 roku), kierowanie i udział w 13 projektach o zasięgu ogólnopolskim (KBN, MNiSW, NCN), zorganizowanie (jako lider) od 2003 roku czterech konferencji ogólnopolskich i dwóch o zasięgu międzynarodowym. Prof. E. Brzosko ma także ogromne zasługi popularyzując naukę, jest  m.in. pomysłodawczynią wpisanych już w kalendarz corocznych wydarzeń popularnonaukowych na Uniwersytecie w Białymstoku „Spotkań z florą” oraz „Spacerów z florą” (od 2012 roku), ale również bierze udział w innych wydarzeniach popularyzujących naukę na Wydziale.

Serdecznie GRATULUJEMY!!

(fot. Piotr Duniewski/UwB)