Z ogromną przyjemnością informujemy, że Senat UwB przyznał zaszczytny tytuł Ambasadora Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr. hab. Markowi Konarzewskiemu.

Tytuł Ambasadora UwB przyznawany jest co pięć lat. W tym roku, obok prof. Marka Konarzewskiego, uhonorowani zostali także: prof. dr hab. Kamila Joanna Budrowska, prof. dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewicz, dr hab. Edward Kulikowski, prof. UwB, prof. dr hab. Halina Parafianowicz, prof. dr hab. Stanisław Prutis, prof. dr hab. Andrzej Sadowski oraz prof. dr hab. Andrzej Stupakiewicz.

Prof. Marek Konarzewski naukowo zajmuje się ekologią ewolucyjną i fizjologią zwierząt stałocieplnych. Jest też uznanym popularyzatorem nauki, współautorem albumów przyrodniczych poświęconych podlaskiej przyrodzie oraz poczytnej książki pt. „Na początku był głód”. Aktywnie angażuje się w międzynarodową współpracę naukową: przez 5 lat był doradcą ministra ds. nauki i technologii ambasady RP w Waszyngtonie, w latach 2017-2021 pełnił funkcję doradcy Ministra Spraw Zagranicznych ds. nauki i technologii. Jest Członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, a także wiceprezesem Oddziału PAN w Olsztynie i Białymstoku.

Fot. Piotr Duniewski/UwB