Wydział Biologii UwB zaprasza na seminarium:
dr Marty Skowron Volponi

Motyl czy pszczoła? Niezwykłe imitacje u motyli z rodziny przeziernikowatych Azji Południowowschodniej

Wtorek, 5 listopada 2019
sala 2058
godz. 10:30

….Na brzegu krystalicznie czystej rzeki w tropikalnym lesie deszczowym Malezji lata zygzakiem mała pszczoła… Jest owłosiona, ma przezroczyste skrzydła, jasne pręgina odwłoku, tylne odnóża obciążone żółtym pyłkiem kwiatowym… Ale zaraz, zaraz. Gdy owad ląduje, rozwija długą, wcześniej zwiniętą w trąbkę ssawkę do pobierania płynnego pokarmu – to tzw. proboscis, cecha charakterystyczna motyli. Więcej o mimikrze morfologicznej i behawioralnej niesamowitych motyli z rodziny przeziernikowatych podczas seminarium na Wydziale Biologii UwB.

Marta Skowron Volponi