Inicjatywa powstania łąk kwietnych przy Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku narodziła się w czerwcu 2020 roku. Wraz z Fundacją Łąka oraz przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Białymstoku zaczęliśmy je tworzyć na wolnej przestrzeni, czterech parceli, położonych przy drodze łączącej ulicę Konstantego Ciołkowskiego i 11 Listopada. Zaawansowane prace można było obserwować od początku czerwca 2020, a na efekt nie trzeba było długo czekać, bo już w lipcu pojawiły się kwitnące, miododajne rośliny. Maki polne, rumianki pospolite, złocienie polne, bodziszki łąkowe i wiele innych roślin można jeszcze dzisiaj obserwować w pełni kwitnienia, zanim nastaną przymrozki. Naszą akcję będziemy kontynuować również w roku 2021, wzbogacimy łąki o nowe gatunki roślin jednorocznych oraz wieloletnich.

Łąki kwietne jak piszą jej twórcy są ..... alternatywą dla uciążliwych i kosztownych trawników – nie trzeba ich regularnie kosić, podlewać ani nawozić. Są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające, dlatego oszczędzają czas, pieniądze i zasoby. Wspierają dziką przyrodę – dzięki bogactwu i różnorodności stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt (https://www.lakikwietne.pl/).

W sierpniu 2020 r. firma #beeYOPE umieściła na łąkach Wydziału Biologii UwB hotele dla pszczół i innych owadów.

6 czerwca 2020

6 lipca 2020