Poszukiwane najcięższe i największe gniazda bociana białego w Europie! Do wygrania 10 zestawów dwóch cennych książek o tematyce przyrodniczej!

Bocian biały buduje potężne gniazda, które mogą osiągać imponujące rozmiary - nie tylko pod względem ich szerokości czy wysokości, ale także masy, która nierzadko przekracza tonę. Tylko jak zważyć bocianie gniazdo? Naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, Instytutu Dendrologii PAN i Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli internetowe narzędzie do pomiaru masy gniazd. Wystarczy zmierzyć lub oszacować jego szerokość i wysokość, wpisać te dane do kalkulatora i otrzymamy wynik.

Jak zmierzyć lub oszacować wysokość i szerokość gniazda?

Dokładny pomiar jest możliwy tylko w wyjątkowych sytuacjach i może być wykonany tylko przez specjalistów (np. pracowników zakładów energetycznych, ornitologów badających bociany na podstawie stosownych zezwoleń). Nie trzeba wspinać się do gniazda, a nawet jest to niewskazane (strome dachy, próchniejące drzewa) lub zabronione (np. słupy elektroenergetyczne). W celu zebrania takich informacji możemy zastosować dalmierz lub najprościej spróbować oszacować gniazdo na podstawie znanych elementów położonych obok o zestandaryzowanych wymiarach, np. dachówki (najczęściej 42 x 33 cm), cegły (25 x 12 x 6,5 cm), platformy pod bocianie gniazdo (120 x 120 cm), a nawet stojącego bociana (ok. 1 m).

Na czym polega konkurs?

Na podaniu oszacowanej: (1) szerokości, (2) wysokości i (3) obliczonej na tej podstawie masy gniazda bociana białego za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie: www.gniazdo.ptop.org.pl

Jeśli wartości te przekraczają zakres możliwy do wprowadzenia w kalkulatorze wystarczy, że podamy oszacowaną wysokość i szerokość gniazda.

Poza tym należy wykonać (4) zdjęcie „ważonego” lub/i mierzonego gniazda tak, aby było widać częściowo obiekt, na którym jest posadowione (np. platforma pod gniazdo, komin, drzewo, skała itp.).

Podajemy datę i miejsce wykonania zdjęcia.

Powyższe cztery informacje, wraz z podaniem imienia i nazwiska, należy wysłać na adres: a.zbyryt@uwb.edu.pl

Czas trwania konkursu: od 15 lipca 2022 roku do 15 października 2022 roku.

Nagrody: zestaw dwóch książek o tematyce przyrodniczej dla 10 osób, które przekażą informacje o największych (pod względem szerokości i wysokości) lub najcięższych gniazdach.

Konkurs jest częścią projektu promocji nauki pt. „Nie udźwigniesz, taki to ciężar! Popularyzacja kalkulatora masy gniazd bociana białego” realizowanego ze środków Ministerstwo Edukacji i Nauki (SONP/SP/513911/2021 ).

Kalkulator powstał w ramach projektu Life zrealizowanego przez PTOP - Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych wschodniej Polski” (LIFE15 NAT/PL/000728).

Regulamin konkursu w języku polskim oraz w języku angielskim

ZAPRASZAMY!!!