logo_smalluwb_img_mobileszukaj

Poszukiwane najcięższe i największe gniazda bociana białego w Europie! Do wygrania 10 zestawów dwóch cennych książek o tematyce przyrodniczej! 

Bocian biały buduje potężne gniazda, które mogą osiągać imponujące rozmiary - nie tylko pod względem ich szerokości czy wysokości, ale także masy, która nierzadko przekracza tonę. Tylko jak zważyć bocianie gniazdo? Naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, Instytutu Dendrologii PAN i Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli internetowe narzędzie do pomiaru masy gniazd. Wystarczy zmierzyć lub oszacować jego szerokość i wysokość, wpisać te dane do kalkulatora i otrzymamy wynik.

Jak zmierzyć lub oszacować wysokość i szerokość gniazda?

Dokładny pomiar jest możliwy tylko w wyjątkowych sytuacjach i może być wykonany tylko przez specjalistów (np. pracowników zakładów energetycznych, ornitologów badających bociany na podstawie stosownych zezwoleń). Nie trzeba wspinać się do gniazda, a nawet jest to niewskazane (strome dachy, próchniejące drzewa) lub zabronione (np. słupy elektroenergetyczne). W celu zebrania takich informacji możemy zastosować dalmierz lub najprościej spróbować oszacować gniazdo na podstawie znanych elementów położonych obok o zestandaryzowanych wymiarach, np. dachówki (najczęściej 42 x 33 cm), cegły (25 x 12 x 6,5 cm), platformy pod bocianie gniazdo (120 x 120 cm), a nawet stojącego bociana (ok. 1 m).

Na czym polega konkurs?

Na podaniu oszacowanej: (1) szerokości, (2) wysokości i (3) obliczonej na tej podstawie masy gniazda bociana białego za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie: www.gniazdo.ptop.org.pl

Jeśli wartości te przekraczają zakres możliwy do wprowadzenia w kalkulatorze wystarczy, że podamy oszacowaną wysokość i szerokość gniazda.

Poza tym należy wykonać (4) zdjęcie „ważonego” lub/i mierzonego gniazda tak, aby było widać częściowo obiekt, na którym jest posadowione (np. platforma pod gniazdo, komin, drzewo, skała itp.).

Podajemy datę i miejsce wykonania zdjęcia.

Powyższe cztery informacje, wraz z podaniem imienia i nazwiska, należy wysłać na adres: a.zbyryt@uwb.edu.pl

Czas trwania konkursu: od 15 lipca 2022 roku do 15 października 2022 roku.

Nagrody: zestaw dwóch książek o tematyce przyrodniczej dla 10 osób, które przekażą informacje o największych (pod względem szerokości i wysokości) lub najcięższych gniazdach.

Konkurs jest częścią projektu promocji nauki pt. „Nie udźwigniesz, taki to ciężar! Popularyzacja kalkulatora masy gniazd bociana białego” realizowanego ze środków Ministerstwo Edukacji i Nauki (SONP/SP/513911/2021 ).

Kalkulator powstał w ramach projektu Life zrealizowanego przez PTOP - Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych wschodniej Polski” (LIFE15 NAT/PL/000728).

Regulamin konkursu w języku polskim oraz w języku angielskim

ZAPRASZAMY!!!

 

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
PROGRAM SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI 
„Nie udźwigniesz, taki to ciężar! Popularyzacja kalkulatora masy gniazd bociana białego”
Dofinansowanie 60 500,00 zł
Całkowita wartość 67 500,00 zł

MASZ CIEKAWE ZDJĘCIA LUB INTERESUJĄCE INFORMACJE PRZYRODNICZE?

Wyślij je na stronę internetową Wydziału Biologii.

PROMOCJA, OLIMPIADY I KONKURSYikona
Cooperationikona