Autorem książki jest pochodzący z Zamojszczyzny profesor Andrzej Górniak. Studia geograficzne ukończył na UMCS w Lublinie. Stopień naukowy doktora nauk rolniczych w zakresie gleboznawstwa uzyskał na obecnym Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Od roku akademickiego 1989/1990 związany jest z Białymstokiem i obecnym Wydziałem Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Tu zdobył stopień doktora habilitowanego i tytuł profesora nauk biologicznych w zakresie hydrobiologii. Oprócz zagadnień biogeochemii węgla organicznego w wodach, interesuje się klimatologią.

Od 2000 roku, pracując także na stanowisku profesora w IMGW-PIB, przygotował monografię klimatyczna województwa podlaskiego.

Aktualna książka jest kontynuacją opracowania sprzed dwóch dekad, z aktualizacją wyników monitoringu klimatu północno-wschodniej Polski w latach 1995 -2019. Zawiera opis podstawowych parametrów i wskaźników, dokumentujących regionalne zróżnicowanie klimatu, warunków bioklimatycznych i tendencji ich zmian w czasie globalnego procesu ocieplania się atmosfery ziemskiej. Prezentuje prognozy zmian parametrów klimatu oraz ich mitygację.

Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy!