„Matura z biologii przepustką na studia przyrodnicze"

PROGRAM KONFERENCJI:

Rozpoczęcie konferencji:

mgr Jolanta Gołaszewska Dyrektor OKE w Łomży

dr hab. Piotr Zieliński, prof. UwB Dziekan Wydziału Biologii UwB,

mgr Wiesław Mikucki Kierownik Centrum Przyrodniczego UwB im. prof. Andrzeja Myrchy

dr hab. Adam Tylicki, prof. UwB

Walka z nowotworami – od komórek macierzystych przez immunoterapię po żywe leki

Walka z nowotworami rozgrywa się z wykorzystaniem wyników badań naukowych lekarzy i biologów od ponad 150 lat. Badania światowe z ostatnich 30 lat wskazują na zmniejszającą się umieralność na nowotwory mimo tendencji wzrostowej w zapadalności na te choroby. Te, w pewnym sensie, optymistyczne dane wskazują na ogromny postęp w metodach zapobiegania, diagnozowania i leczenia nowotworów. Treść wykładu dotyczy ważnych odkryć ostatnich lat, które zaowocowały opracowaniem skutecznych metod leczenia niektórych nowotworów.

Przerwa kawowa

Przerwa połączona z możliwością zwiedzania Wystaw Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego UwB im. prof. Andrzeja Myrchy

dr hab. Piotr Jadwiszczak

Statystyka w biologii dla przyszłych maturzystów

Miejsce statystyki w nowej podstawie programowej przedmiotu biologia. Rodzaje danych, skale pomiarowe. Podstawy statystyki opisowej. Interpolacja danych. Proste narzędzia informatyczne do analizy danych.

mgr Dorota Mościcka - ekspert OKE w Łomży

Formułowanie wniosków opartych na wynikach badań

W podstawie programowej obowiązującej od 2019 roku duży nacisk kładzie się na kształtowanie umiejętności z zakresu rozwijania myślenia naukowego, m.in. wnioskowania. W czasie wykładu poruszone zostaną problemy związane z realizacją poleceń do zadań sprawdzających umiejętności wnioskowania opartego na wynikach doświadczeń i obserwacji. Przedstawione zostaną: przykłady rozwiązań zdających oraz analiza popełnianych przez nich błędów.

Organizatorami konferencji są:

Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku,

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży,

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Prof. Andrzeja Myrchy

Termin konferencji:  28 listopada 2019 r., godz. 1200 - 1500

MIEJSCE: Wydział Biologii, Uniwersytet w Białymstoku, Aula im. Profesor Aliny Myrchy (s. 2003, I piętro); ul. Ciołkowskiego 1J, Białystok

Aby zgłosić swój udział w konferencji, należy wysłać do 26 listopada 2019 r. potwierdzenie uczestnictwa podpisane pełnym imieniem i nazwiskiem na adres: wezko@oke.lomza.pl.

Zapraszamy:

Mgr Jolanta Gołaszewska