logo_smalluwb_img_mobileszukaj

Praca naukowa dr hab. Marcina Sielezniewa, prof. UwB związana jest z nurtem badań nad ekologią, biologią, genetyką i ochroną gatunków należących do Lepidoptera (motyle), które prowadzi już od ponad 20 lat. Jest uznanym i właściwie jedynym specjalistą w identyfikacji taksonomicznej motyli dziennych w Polsce, oraz znanym i cenionym europejskim lepidopterologiem. Współpraca naukowa z wieloma ośrodkami w Europie m. in. z Czech, Litwy, Niemiec, Węgier, Włoch czy Wielkiej Brytanii dotycząca zagadnień tej grupy systematycznej zaowocowała już 15 publikacjami z listy JCR. Ostatnie trzy lata obfitowały w prace, które stanowią cykl poświęcony ekologii populacji zagrożonych w skali Europy i kraju gatunków motyli (dostojki eunomii, strzępotka hero i szlaczkonia szafrańca). Badania te wykorzystujące metodę znakowania motyli były prowadzone m. in. na terenie Puszczy Knyszyńskiej.

Dr hab. M. Sielezniew był twórcą czterech planów zadań ochronnych dla kilku obszarów Natura 2000 w odniesieniu do entomofauny, koordynował i realizował dwa programy LIFE+,  realizował trzy monitoringi dla Instytutu Ochrony Przyrody PAN  i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W latach 2018-2019 przygotowywał on również Raporty dla Komisji Europejskiej dotyczące stanu ochrony w Polsce gatunków motyli z załączników Dyrektywy Siedliskowej we współpracy z Instytutem Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. Dr hab. M. Sielezniew był zaproszony jako konsultant naukowy (scientific advisor) do filmu "Life in the Undergrowth by David Attenborough" („Zadziwiające życie bezkręgowców"), odc. 4 "Intimate relations" („Intymne związki") wyprodukowanego przez telewizję BBC Bristol.

Jest niewątpliwie rozpoznawalną marką i twarzą europejskiego lepidopterologa, który udzielił licznych wywiadów radiowych i telewizyjnych oraz ukazujących się w ogólnopolskich dziennikach i tygodnikach.

Gratulujemy nagrody!

(zdjęcie Izabela Dziekańska)

MASZ CIEKAWE ZDJĘCIA LUB INTERESUJĄCE INFORMACJE PRZYRODNICZE?

Wyślij je na stronę internetową Wydziału Biologii.

PROMOCJA, OLIMPIADY I KONKURSYikona
Cooperationikona